18x11" ET57 APEX SM-10 Corvette Wheel - SM101811ET57-512065-703
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
SM101811ET57-512065-703
Availability:
Warehouse Transfer
APEX - 18x11" ET57 APEX SM-10 Corvette Wheel - SM101811ET57-512065-703
FEATURES
THE FLOW FORM ADVANTAGE
"I" BEAM SPOKES
BIGGER, TOUGHER INNER LIP
MAXIMIZING CONCAVITY
BIG BRAKE CLEARANCE
Big brakes often require bigger, heavier, more expensive wheels, which aren’t ideal in a performance environment. The SM-10 is one of our many wheels which solve this problem. Through comprehensive laser scanning and endless rounds of test-fitting, we’ve created 18” wheels to clear huge brakes that typically require 19” wheels from other manufacturers.
KNURLED BEADS
WEIGHT OPTIMIZED
BUILT FOR IMPACT SOCKETS
FINISHING TOUCHES
TRUE VIA
LEARN MORE
JWL AND BEYOND
LEARN MORE
LIFETIME WARRANTY
50% OFF REPLACEMENT WHEELS
ADDITIONAL FEATURES
All APEX wheels have vehicle specific center bore
HUB CENTRIC
No centering rings required. All Corvette specific 5x120.65mm bolt pattern wheels feature a direct-fit, 70.3mm center bore.