APEX M12x1.5mm BMW 5 Lug Stud Kit - APEXM12STDKIT5
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
APEXM12STDKIT5
Availability:
Warehouse Transfer
APEX - APEX M12x1.5mm BMW 5 Lug Stud Kit - APEXM12STDKIT5
About Our Stud Kits
Our new and improved APEX BMW wheel stud kits are the perfect upgrade for any set of performance wheels. We engineered these wheel studs with an improved shoulder design to eliminate stress risers that lead to stud failure in most other designs. These wheel studs feature a 5mm hex head for easier install, but our new design is now also available in a true bullet nose version. Use this kit to convert your 5 lug BMW from inconvenient lug bolts to stronger and safer wheel studs. These can be used with or without spacers, and are easy to install.
This kit includes 20 studs and 20 lug nuts. Install kit sold separately.
Studs and nuts can also be purchased individually.
Click Here for installation instructions.
Benefits of a Wheel Stud Conversion Kit
Extended length wheel studs like these allow for a range of spacers to be used without any additional modification. You can easily use 3mm, 5mm, 10, and 12mm spacers with our 75mm studs. For 15mm, 18mm, 20mm, and 25mm spacers, our 90mm studs are required to allow for enough thread engagement. Either length kit can be used without spacers just as easily. When using lug bolts with spacers you are forced to purchase a different length lug for each width spacer as any spacer even 3mm thick is dangerous to use with the short thread OEM BMW lug hardware.. Why own a bucket full of lugs when a single set of studs can do it all?
APEX Stud Kit Specifications
  • New thicker shoulder design provides a superior seat for bottoming-out during installation
  • 75mm length allows for the use of spacers up to 12mm in thickness safely, or no spacer at all, without making any hardware changes
  • Hex Head stud tip includes a 5mm hex to allow for faster installation. Install kit including 5mm allen wrench and red thread locker sold separately.
  • Studs are 10.9 grade and cold forged from steel wire
  • Studs and nuts are M12x1.5 thread with a 60 degree taper identical to OEM BMW hardware
  • Studs are black zinc plated, while the nuts are available in both black and silver zinc plating
Application List
Chassis
Lug Thread Pitch
All E-chassis BMW models (Except E70 X5)
M12x1.5mm
All F-chassis BMW models (and E70 X5)
M14x1.25mm